Однією з найбільших православних святинь та найгарніших культових споруд Чернівців є церква Святої Параскеви. Її будівництво почалося 1844 року біля старої дерев´яної церкви святого Леки. Зараз на її місці, навпроти великого храму, стоїть хрест. Священна споруда будувалася за проектом місцевого архітектора А. Павловського за типом сербських храмів XV століття.  

Особливих зусиль у будівництві храму доклав тодішній настоятель Андрій Васильович, який пожертвував на богоугодну справу власні кошти. Він довів будівлю аж до самого даху, але для продовження робіт забракло грошей. Завершити будівництво, яке затягнулося майже на два десятиліття, допоміг Буковинський православний релігійний фонд. Церква була освячена 5 (17) лютого 1862 року єпископом Євгеном Гакманом на честь преподобної Параскеви Сербської.

Архітектурний стиль церкви важко визначити. Тут є і риси класицизму, і ампіру. Відчуваються також впливи традиційного молдавського зодчества. Всередині на вас чекають розписи та іконостас 19 століття. Після пожежі в кінці позаминулого століття їх відновлювали майстри Євген Максимович і Йоганн Післер.

Церква стала знаковою для українського життя Чернівців. 1864 року урочистою літургією вшанували 4-ті роковини смерті Тараса Шевченка. Тоді в вперше буковинцями-русинами було вжито термін українці, що було знаково для ментального об'єднання Буковини та України. Богослужіння з нагоди роковини відправив отець Сидір Мартинович. В урочистостях взяли участь як православні, так і греко-католики.

Церква залишалася діючою аж до 1962 року, коли радянська влада постановила віддати приміщення місту. Спочатку з церкви зробили склад, а з 1986 року – шаховий клуб. При цьому всі фрески на стінах були знищені й замальовані. Тільки 1992 року церкву повернули православній громаді. На той час від усього церковного інвентарю вціліли лише центральне панікадило (світильник) і великий дзвін.

 При церкві працює недільна школа, де всі діти парафіян можуть брати уроки релігії художнього слова, церковного співу і малювання.

Церква Святої Параскеви знаходиться на вулиці Заньковецької, 24, однією зі сторін прилягає до вулиці Головної, що веде від залізничного вокзалу до історичного центру. Прогулюючись з поїзда в центр міста, ви обов'язково її побачите.

© 2024 Офіційний туристичний сайт міста Чернівці