Не фестиваль, а читання. Без помпезностей, музики, театру, однак з тими ж  глибокими сенсами та змістом

Вже 13 років поспіль прихід осені у Чернівцях асоціюється з літературою, поетичними читаннями, новими книгами, зустрічами з улюбленими авторами, музикою та вином. Часом, коли на 3 дні до Чернівців приїжджають поети та поетки, письменники та письменниці різних країн світу. Адже щороку на початку вересня місто наповнюється натхненням міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz.

Цього року ж фестивалю не було. Були міжнародні поетичні читання. Зважаючи на війну, слово «фестиваль» організатори вирішили не використовувати, адже в перекладі з латинської його значення - «святковий». Та і формат заходу дещо змінили: жодних вистав, музики, дискотек і концертів. Звузили і локації заходу, навіть ті, що вже стали традиційними. З міркувань безпеки обмежились декількома на вулиці Ольги Кобилянської, від яких– рукою подати до сховища, де на випадок повітряної тривоги облаштували сцену.

Приїхали на читання до Чернівців вже як відомі в Україні автори, так і молоді поети. А ще – автори з Німеччини, Австрії, Швейцарії та Ізраїлю.

«Поети, які приїхали до нас читати вірші під час війни, і читачі, готові слухати поезію під час війни, це також ресурс. Хоча і іншого ґатунку. Поезія не може воскресити вбитих, але доки лунають вірші, ресурс надії не вичерпається», - зауважив у своїй промові президент фестивалю Святослав Померанцев.

Окрім поетичничних читань, презентували нові видання. Ірена Карпа приїхала до Чернівців з новою книгою «Тільки нікому про це не кажи», Люба Копоть  презентувала поетичну збірку «Сама собі». Збірку есеїв "Щось зі мною не так" представив Андрій Любка. Твори для книги письменник зібрав ще восени 2021 року. Тексти, що ввійшли до збірки  Любка називає "ультракороткою прозою", адже кожен завдовжки у 3-5 сторінок.

У книзі є подорожні тексти, ліричні тексти про приватні радощі життя, про літературу, про цвинтарі та базари, як улюблені місця автора у містах.

Нову поетичну збірку "Люди з дієсловами", яка вийшла друком у видавництві "Meridian Czernowitz", презентувала Катерина Калитко. Більшість віршів цієї книги про війну. На обкладинці – картина художниці Ілони Сільваші "Дракон". До речі, це полотно відвідувачі також могли побачити. Адже організатори читань відкрили у центрі культури «Вернісаж» вельми цікаву виставку «Картини, що стали книжками».

В експозиції – живопис та графіка, якими проілюстровані книги видавництва "Meridian Czernowitz". Зокрема представлені оригінали картин Катерини Косьяненко, Матвія Вайсберга, Олени Придувалової та графіка Олександра Ройтбурда. Ці полотна стали обкладинками книг Катерини Калитко, Андрія Любки, Сергія Жадана, Тараса Прохаська, Юрія Андруховича.

Серед цікавих і навіть несподіваних заходів – Meridian Czernowitz Books & Jewellery. Це – передпоказ-презентація власних ювелірних виробів, присвячених книжкам. Першу колекцію присвятили творчості письменника, одного із засновників літературної корпорації Ігоря Померанцева та його книжці “Пізній збір”.

Червоною ниткою крізь три дні читань у Чернівцях пройшла найболючіша тема для кожного українця – тема війни. Про неї говорили, читали і слухали. Говорили віршами, під час презентацій, дискусій, вели «Діалоги про війну».

«В мене таке відчуття, що на моїх очах змінюється ландшафт поезії. І сучасної поезії, яка зараз пишеться, чи не пишеться. Я відчуваю мовчання поетів. Але і змінюється ландшафт поезії, яка колись турбувала мене, бентежила. І я відчуваю, що читаю іншими очима», - поділився думками письменник Ігор Померанцев.

Під час читань збирали донейти на потреби ЗСУ, зокрема на банківські картки письменників-волонтерів Сергія Жадана та Андрія Любки. Організатори декларували, що читання проходили за підтримки ЗСУ і завдяки ЗСУ.  

 «Впроводовж трьох днів, поки тривали читання, не було повітряної тривоги. Це – велика заслуга тих людей, завдяки яким ми були тут у Чернівцях, завдяки яким ми слухали літературу. Дякуємо за це Збройним Силам України», - резюмувала директорка фестивалю Євгенія Лопата.

 

© 2025 Офіційний туристичний сайт міста Чернівці