Неоготичний костел Найсвятішого серця Ісуса

Один із найстаріших храмів у Чернівцях – костел Найсвятішого серця Ісуса – розташований на колишній площі Фердинанта. Вежа цього храму здійнялась на 60 метрів до неба. Споруда має особливості готичної архітектури: масивні контрфорси, а їх 15, підтримують основу будівлі та великі стрілчасті вікна (колись були заповнені вражаючими чеськими вітражами). Цей костел називають єзуїтським, проте зараз це - Римсько-католицький костел Найсвятішого Серця Ісуса.

Автором проекту храму і сусіднього монастиря (кляштора) був найвідоміший зодчий Чернівців, директор промислової школи Йозеф Ляйцнер. У червні 1891 року було закладено наріжний камінь під майбутній храм. А вже через три роки, восени 1894-го, його освятили. Богослужіння тут правили трьома мовами: польською, українською та німецькою. З Еденбурґа (Німеччина) привезли три дзвони. Найбільший, що важив 20 центнерів, називався "Серце Господа Ісуса". У храмі було встановлено орган, який наповнював неймовірно оздоблені стіни нотами музики.

Храм був діючим в перші роки радянської влади. Про те згодом його спіткала гірка доля. Костел закрили, знищили унікальний орган та нижні вітражі, церковне начиння розікрали, зникли дзвони, а саму будівлю всередині перебудували - розділили на три поверхи залізобетонним перекриттями. З 1960-го року у святині розмістили обласний державний архів.

Лише у 2010 році архів з храму вивезли, а костел повернули релігійній громаді Римсько-Католицької церкви. Впродовж останніх 10 років віряни намагаються відродити святиню. Бо ж і дотепер костел Найсвятішого серця Ісуса – одна з найпрекрасніших споруд Чернівців. Окрім єдиної служби Божої, у храмі також проводять поетичні читання, музичні вечори й зустрічі з цікавими непересічними людьми. А у підвалах костелу відкрили крипту, в якій поховані 60 польських жовнірів часів Першої Світової війни.

© 2025 Офіційний туристичний сайт міста Чернівці