Печера Попелюшка
Печера Попелюшка простягається на десятки кілометрів на території двох країн. Вхід до печери розташований поблизу села Кріва, що у Молдові, а основна її частина – в Україні. Зі сторони України також почали розробляти вхід до печери – біля села Подвірне Чернівецької області. Довжина розвіданих ходів печери складає приблизно 91 кілометр. Печера Попелюшка є третьою за довжиною гіпсовою печерою у світі. Відкрили печеру Попелюшка у 1977 році. Спочатку спелеологи не наважувалися обстежити печеру, тому що вхід у неї був дуже брудний. Тому й її нарекли Попелюшкою.
До середини 20 століття печера була затоплена водою, а в деяких його ділянках вода стоїть досі. Коли вода спала, перед вченими відкрились без перебільшення величезні підземні галереї. Цікаво, що зали та галереї покриває шар глини, тут є відтінки червоного, білого, чорного, зеленого, блакитного. На деяких маршрутах зараз встановлені незвичайні фігури з глини. Є й статуя самої Попелюшки. У печері знайшли мінерал бернесит. Зазвичай він зустрічається на дні глибоких океанських западин. Як його поклади опинились на суші – загадка. Також у печері Попелюшка зафіксовано скупчення радону – радіоактивного газу. Завдяки своїй унікальній трирівневій будові, відкладенням, «Попелюшка» має велику наукову цінність.
Це підземелля складається з численних аномально великих галерей, великих і малих залів, з’єднаних вузькими ходами. Місцями печера має розміри 3-5 метрів завширшки і стільки ж заввишки. Деякі галереї мають свої назви, наприклад, «Стометрова зала», «Зала Попелюшки», «Зала з колонами». Довжина найбільшої зали – 170 метрів, а ширина – 65. Крім того, тут знайдено близько двох десятків підземних озер, які згодом отримали свої назви, зокрема, «Блакитне озеро», «Озеро динозаврів». До речі, вода в них багата на мінерали і може надавати цілющу дію. Печера відрізняється майже невичерпними запасами спелеоресурсів, унікальними вторинними мінеральними відкладами і утвореннями. Придатна для комплексного використання. Печера Попелюшка розглядалась як претендент на участь у конкурсі «Сім природних чудес України».