Садгора – невеличке містечко на лівому березі річки Прут, що з 1965 року є частиною Чернівців. Воно засноване в часи російсько-турецької війни (в 1771 році). У цей період на окраїні Чернівців барон Микола Гартенберг звів монетний двір. Оскільки Gartenberg в буквальному перекладі означав «Сад-гора», то і ремісниче поселення стали називати Садгорою.
Після війни потреба у монетному дворі відпала й він припинив існування. Але поселення у Садгорі вже облаштувалося і почало розвиватися. Серед населення переважали євреї, також була значною польська та українська громади. На початку ХІХ століття у Садгори з’явився новий власник – барон Мустяца. Він скупив ці землі та добився від австрійського уряду, щоб тут проводили щорічні ярмарки. У 1801 році, грамотою цісаря Франца ІІ, Садгора офіційно отримала статус «торгового містечка» і герб: на срібному тлі зелена гора, над якою три червоні троянди. Садгорі дали статус торговельного містечка й зобов’язали проводити щорічно 4 великі ярмарки і 8 малих. Це дало величезний поштовх у розвитку Садгори, вона з’явилася на картах світу і Європи. Тут організовувалися одні з найбільших у Європі на той час ярмарків.
Перші євреї тут з’явилися, коли організовувались величезні ярмарки. Але масове заселення євреями цих земель почалося тоді, коли тут оселився цадик Ізраель Фрідманн - у 1842. Це - засновник відомої садгірської династії хасидів, яка не перервана й досі. Саме через резиденцію цадика Фрідманна, до якого приїздили на прийом поважні люди з усього світу, Садгору називали «малим Єврейським Ватиканом». Сьогодні на його могилу, що знаходиться на садгірському кладовищі, приїжджають юдеї з усього світу. Цадик Ізраель Фрідманн започаткував новий напрямок релігії, який проповідував багатство, розкіш, радість. І багато дослідників єврейської культури стверджують, що саме у Садгорі зародилася мелодія всесвітньо відомої пісні «Хава наґіла». Її назва на івриті в буквальному перекладі означає «радіймо».
Під час екскурсії ми відвідаємо:
- Монетний двір – перше мануфактурне виробництво в Чернівцях.
- Костел Святого архангела Михаїла - один із найстаріших римо-католицьких храмів на території Буковини.
- Кавалерійські казарми на Новій Жучці в Садгорі, які були споруджені в 1887 році.
- Палац Фрідмана або Синагога-клойз – споруда, яка збирає навколо себе туристів з усього світу, оскільки була і залишається центром хасидського юдаїзму.
Тривалість екскурсії 2 години.