До чернівецького некрополю - у пошуках монументального мистецтва

Окрім історичного центру з його багатою архітектурною спадщиною, до туристичних принад Чернівців належить кладовище на вулиці Зеленій. Перше поховання тут було зафіксовано ще на початку ХІХ століття, хоча офіційно цвинтар відкрили у 1866 році.

Історико- культурний заповідник «Кладовище на Зеленій вулиці» увійшов у десятку найбільш містичних кладовищ України. Складається некрополь з християнського та іудейського цвинтарів, які разом утворють одну велику пам`ятку історії міста.

Серед поховань некрополю є дуже багато цікавих архітектурних споруд, які зберігають відгомін різних історичних епох. Тож прогулянки алеями цих цвинтарів у Чернівцях можуть видатись дуже захопливими та пізнавальними.

На вході до єврейського кладовища знаходиться Будинок прощання (Бейт-кадишим) Церемоніальна споруда, що була збудована на початку ХХ століття за проектом архітектора Фрункеля, і має історичну цінність.

До речі, єврейське кладовище (кіркут) на вулиці Зеленій - одне серед найбільших збережених старих єврейських цвинтарів Центральної та Східної Європи. Його площа перевищує 14 га, а спочиває тут близько 50 тисяч небіжчиків.

У глибині єврейського кладовища можна побачити братську могилу розстріляних у роки Голокосту мирних євреїв.

Увагу допитливців привертають могила всесвітньовідомого єврейського поета Еліезера Штейнбарга, першого єврея-бургомістра Чернівців Едуарда Райса, лідера єврейської громади Бенно Штраухера та інших відомих євреїв. Тут спочивають громадські та політичні діячі, письменники, поети, інтелігенція. Люди, котрі поріднилися з Чернівцями і дбали про економічну та культурну розбудову міста.

Щороку чимало туристів з усього світу у цьому некрополі приваблює різномаїття стилів та форм поховальних споруд з багатоманітними єврейськими орнаментами та символами.

Не менш цікавим для візитерів є християнський цвинтар, який є частиною цього заповідника. Його площа становить понад 20 гектарів. Це кладовище – місце спочинку для таких відомих особистостей, як Ольга Кобилянська та Юрій Федькович.

Багато пам`ятників та родинних гробниць некрополю є пам`ятками монументального мистецтва. Історичну цінність кладовища має каплиця буковинських митрополитів. Також захопливою для відвідувача може стати  гробниця родини Кохановських, де захоронений багаторічний бургомістр Чернівців, почесний громадянин міста Антон Кохановський.

Звернути увагу візитерам варто на гробівець лікаря Залозецького, надгробок на могилі Лазаря Михайловича (мецената, який виділив кошти на пам`ятник «Пієта» на Центральній площі), а також гробівець чернівецьких міщан Книшів (який складається з декількох красивих фігур).

Однією з найвідоміших сімей, котра будувала гробниці у Чернівцях, була родина Москалюків, яка мала декілька каменотесних майстерень у місті. Нині витвори їхньої фірми «Батько і сини» можна побачити як на християнському, так і на єврейському цвинтарях. Родина Москалюків займалася виготовленням надгробків на сімейні склепи, а також їхньою стилізацією. Сімейство цих архітекторів також захоронене на цьому кладовищі.

Загалом на цвинтарях у Чернівцях побудовано близько 2 тисяч родинних склепів. Всі вони – підземні , але є й такі, де накривна плита піднімається зверху чи збоку, а є і склепи з розташованим на глибині входом.

Серед найвідоміших діячів культури, науки, медицини, які поховані на християнському та єврейському кладовищах у Чернівцях, є майже усі керівники міста ще з австрійських часів, ректори університету, письменники, поети, актори, музиканти, відомі не лише на Буковині, а й за її межами.

Некрополь буквально "дихає" таємницями і зберігає сторінки історії Чернівців та Буковини.  

 

© 2025 Офіційний туристичний сайт міста Чернівці